به نام خداوند یکتا


اطلاعیه تماس با دبیرخانه

برای ارتباط با دبیرخانه همایش در ساعات اداری با شماره تلفن ثابت 035 - 38250726 تماس حاصل فرمایید. همچنین در ساعات غیر اداری از طریق خط تلگرام همایش به شماره 09133742568 می توانید سوال خود را مطرح کنید.

سوغات یزد
نقشه مکان برگزاری همایش

برای مشاهده نقشه مکان برگزاری همایش  اینجا  را مشاهده کنید.

تماس با دبیرخانه همایش

035-38250726

035-38250726

tcopnu95@gmail.com

09133742568 کمیته علمی

09133742569 کمیته اجرایی

یزد - بلوار دانشجو - دانشگاه پیام نور استان یزد

چند روز تا همایش
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


حضور ترمه رضایی در همایش

27 بهمن 1395

معرفی صنعت ترمه بافی در یزد
جهت اشنایی با صنعت ترمه بافی یزد، برای علاقه مندان به این صنعت، از ترمه رضایی برای شرکت در همایش و ارائه اطلاعات و محصولات در محل همایش، دعوت به عمل آمده است. جهت مشاهده تصاویر مرتبط اینجا را کلیک کنید.


صنایع دستی بخشی از پیکره ی فرهنگی هر ملت و آیینه ی اندیشه ها و آرمان ها و باورهای آنان است . فوران هنر در قالب زیباترین و ماناترین آثار نمود می یابد و با نام دست ساخته و یا دست بافته به مردم دیگر فرهنگ ها عرضه می شود . یکی از شگفت انگیزترین صنایع در تمام اعصار صنعت بافته های بشر بوده که شاید پس از نیاز به آب و نان و هوا مهمترین نیاز  بشر را تشکیل می داده است . تنها  در پوشش پارچه های رنگین است که اقوام مختلف قادر بوده اند زیبایی خیال انگیز خود را به دیگران ارائه کنند .  
مردم دیار یزد نیز مانند سایر مناطق  میهن عزیزمان ایران به تلاش های شایسته ای برای  اعتلای هنر دست بافته های خود دست زدند و بهشتی از گل و جقه و بته را در تار و پود  بافته های خود  پدید آوردند .  
یکی از زیبا ترین و بی نظیر ترین این بافته ها ترمه است . ترمه پارچه ی احترام و شادی و پیوند است . خلعت  ارزشمندی که به پاس نیکی ها می بخشند . مردم یزد کوشیده اند که در طول تاریخ فرهنگی خود ارزش این بافته ی منحصر به فرد را حفظ کرده و اصالت آن را دستخوش کوتاهی و ناروایی نکنند .  
این بافته ی هنرمندانه تاریخ طولانی 400 ساله را در شهر یزد سپری کرده است . تاریخی که روز به روز به  غنای آن افزوده شده و مردانی هنر مند و هنر پرور از آن پاسداری کرده اند .  
در سالهای اخیر با توجه به ظرافت کاری ترمه ،سختی طاقت فرسای بافندگی آن و زندگی شتاب زده ماشینی، این هنر عظیم رو به افول گذاشته ، بطوریکه در حال حاضر در سرتاسر ایران یا بهتر بگوییم جهان،تنها در استان یزد ، ترمه رضایی تمام تلاش خود را جهت زنده نگه داشتن این هنر ظریف به کار گرفته است.
استاد محمد رضایی پس از سالها تجربه و تلاش در سال 1355 جایزه ممتاز سازمان صنایع دستی را دریافت کرد. او که استاد کار این هنر بود با شناخت کافی از طرح های سنتی اقدام به ابداع طرح های نوین نمود.
گروه ترمه رضایی یزد با تجربه ای بیش از یک قرن و نیم و سیصد طرح متنوع و بدیع تمام کوشش خود را می نماید تا رهرو بنیانگذار خود باشد و با توجه به دشواری ها و کمبود های موجود در احیای هرچه بیشتر این هنر سنتی تلاش نموده و ارائه دهنده معروف ترین و مرغوبترین ترمه ها باشد.


915
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ورود و ثبت نام
جهت ارسال مقاله و شرکت در همایش ها ، ابتدا باید در سامانه ثبت نام کرده و در همایش مورد نظر خود عضو شوید . سپس به کمک کنترل پنل خود می توانید اقدام به ثبت و ارسال مقاله های خود نمایید.


کانال تلگرامی

پوستر همایش
آثار باستانی استان یزد
آلبوم تصاویر
سامانه مدیریت همایش های دانشگاه پیام نور