شبکه های اجتماعی
روز شمار همایش
تاریخ شروع ثبت نام در همایش
15 مرداد 1397
تاریخ شروع دریافت مقاله در همایش
15 مرداد 1397
آخرین مهلت ثبت نام
30 بهمن 1397
آخرین مهلت ارسال مقاله
30 بهمن 1397
تاریخ برگزاری
تاریخ برگزاری 1 , 2 اسفند ماه 97
روز شمار
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


آثار باستانی یزد

درباره همایش

آب به عنوان بنیانی‏ ترین عنصر حیات، همواره در ساخت سکونتگاهها و در نتیجه، پیدایش تمدّن‏های‏ بشری نقشی اساسی داشته است. در ایران، بنا به‏ شرایط جغرافیایی و از جمله بارندگی اندک به ویژه در نواحی خشک و نیمه خشک، شهرها و روستاها بیشتر در پیرامون منابع آبی استقرار یافته‏ اند. نیاکان‏ ما با حفر قنات، آب را از دل زمین بیرون می ‏آوردند و زندگی را در زمینهای خشک و نیمه خشک کشور امکانپذیر می ‏ساختند. قنات بعنوان فنّی سازگار با محیط، یکی از جالب‏ترین دستاوردهای تکنولوژیک بشر و یکی از عناصر بنیادین در رشد و اعتلای فرهنگ مردمان‏ ساکن در بخشهای خشک و نیمه خشک کشور به شمار می‌آید.

قنات یا کاریز یکی از پیچیده‏ ترین و شگفت‏ انگیزترین نوآوری‏ها در تاریخ بشر است‏ که برای بر طرف ساختن یکی از نیازهای مهم و حیاتی جوامع انسانی، یعنی آبرسانی به نواحی‏ کم آب پدید آمده است. بر این پایه، قنات را می‏توان‏ جغرافیایی ‏ترین پدیده ی اراضی خشک و نیمه خشک‏ کشور ایران دانست. این پدیدهء جغرافیایی، کارکردهای گوناگون‏ دارد، به گونه‏ ای که در همه ابعاد توسعه ی پایدار (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی و مدیریّتی) نواحی خشک و نیمه خشک کشور، بسیار مؤثّر بوده است.
تأمین آب‏ از راه قنات در قلمروهای خشک و نیمه خشک‏ کشور، سرمایه ی کلان است که طّی نسلها به ما رسیده و توسعه‏ ی پایدار را برای این گونه نواحی‏ رقم زده است. پیشرفت صنعت، کشاورزی، حفظ محیط زیست و … در نواحی خشک و نیمه خشک‏ ایران در گرو توجّه شایسته به حفظ و نگهداری و بازساخت این سرمایه ی کلان است. به علاوه، امروزه قنات بعنوان میراثی تاریخی- فرهنگی و حائز جلوه‌های طبیعی، هنری و خلاقانه، بعنوان جاذبه‌ای گردشگری نیز در توسعة روستاها و شهرهای مختلف ایفای نقش می‌نماید.
بنابراین پژوهش و هم‌اندیشی قنات از ابعاد مختلف، از جمله: فنی- هنری، فرهنگی- تاریخی، اجتماعی- اقتصادی، زیست‌محیطی، کالبدی- فضایی و اکولوژیکی- جغرافیایی؛ به منظور بهره‌مندی پایدار از این سرمایه‌ی کلان از ضرورت بالایی به خصوص برای مناطق خشک و نیمه‌خشک برخوردار است. بر اساس همین ضرورت، دانشگاه پیام نور بنابر وظیفة ذاتی خود و بهره‌ مندی از اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی، با برگزاری این همایش (در استان یزد- مرکز اردکان)، زمینه‌ای را برای گردهمایی صاحب نظران و محقیقین، مردم و مسئولین فراهم می‌آورد تا به تبادل نظر و انتشار یافته‌ها و اندیشه‌های علمی، و همچنین طرح و بحث چالش‌ها، راهکارها و پیشنهادات کاربردی و توسعه‌ای پیرامون قنات از ابعاد مختلف بپردازند.

ورود و ثبت نام
جهت ارسال مقاله و شرکت در همایش ها ، ابتدا باید در سامانه ثبت نام کرده و در همایش مورد نظر خود عضو شوید . سپس به کمک کنترل پنل خود می توانید اقدام به ثبت و ارسال مقاله های خود نمایید.


پوستر همایش
تماس با دبیرخانه

 

دبیرخانه یزد :03538250726

مسئول دبیرخانه: 09905782748

دبیرخانه اردکان : 03532220011-2

دبیر اجرایی همایش 09133742568

آقای مهندس بهجتی  

 

03538250724

Qanatpnu1397@gmail.com

یزد - بلوار دانشجو - دانشگاه پیام نور استان یزد 

اردکان - بلوار آیت ا... خاتمی - دانشگاه پیام نور اردکان

سامانه مدیریت همایش های دانشگاه پیام نور